לא מצאת מה שחיפשת? אשמח שנדבר :) בטוח נמצא יחד פתרון מושלם!

אלבום תמונות וקופסאות בעבודת יד, מה זה אומר בעצם?

אני מציינת בכל דרך שהמוצרים שלי בעבודת יד. אבל פתאום אני מבינה, שזה לא בהכרח מובן מה זה אומר - אלבומי תמונות וקופסאות מתנות בעבודת יד. רוצה לקרוא קצת על התהליך?
אלבום בעבודת יד

ברחבי האתר, אני מציינת בכל מקום שהמוצרים שלי בעבודת יד. אחרי לא מעט שיחות עם אנשים, אני מבינה, שלא בהכרח מבינים מה זה אומר – אלבום תמונות וקופסאות מתנות בעבודת יד.

נתחיל מהתחלה. מה זה סקראפ?

סקראפ הוא קיצור למילה הארוכה יותר – סקראפבוק (scrapbook) והכוונה היא לאומנות הנייר. תחום יצירה המתייחס לכל שימוש בנייר על מנת ליצור יצירות הוא תחום בסקראפ. מחברות בעבודת יד, קופסאות מתפוצצות, פולדרים מעוצבים, קלסרים מדליקים, מעטפות, כרטיסי ברכה – השמיים הם הגבול.

בתחום הסקראפ יש המון תתי-תחומים. לדוגמא, תחום האלבומים בעבודת יד הוא תת תחום אבל גם הוא מחולק להמון קטגוריות משלו. סגנונות עיצוב מגוונים, דרכי בנית אלבום שונים, בקיצור – עולם ומלואו.

בתוך התחום הרחב הזה, עם השנים התמקדתי ב-2 קטגוריות מרכזיות.

אלבום תמונות מעוצבים בעבודת יד

בתחום האלבומים התאהבתי ממש מיד אחרי שהכרתי את עולם הסקראפ. חברה טובה שלי חגגה יומולדת והחלטתי שאני רוצה לרגש אותה ולהכין לה משהו אחר, שונה. משהו שיראה לה עד כמה אני אוהבת אותה וימחיש את המשמעות שלה עבורי. בעודי מאוהבת בתחביב החדש שנכנס לחיי, החלטתי לחשוב על משהו מהתחום. פניתי למקור הידע הבלתי נדלה – יו טיוב והתחלתי לצפות בסרטוני הכנה. שעות על גבי שעות בכל זמן ביום פשוט צפיתי. למדתי.

הכנתי לה את האלבום הראשון בחיי וחתיכת אלבום זה היה. אלבום תמונות במידות 30 על 30 ס”מ שהכיל לא פחות מ 120 תמונות!!

מאותו הרגע ואילך לא יכולתי להפסיק. בכל הזדמנות לתת מתנה, להכין משהו לאנשים שאני אוהבת פשוט הכנתי אלבומים. מהר מאוד התחלתי לשרטט ולתכנן אותם בעצמי, לשכלל את שיטות העבודה שלי, למצוא את הקו העיצובי שלי – את מה שאני אוהבת יותר ומה שאני אוהבת פחות. מצאתי מקורות לחומרי גלם איכותיים, עליהם לא התפשרתי גם אם האלבום נועד עבור הניסיון בלבד.

איך מכינים אלבום בעבודת יד?

מדובר על תהליך לא פשוט ויש שיאמרו מעט מורכב, אבל כל כך מהנה.

כל אלבום שאני מכינה אני מתכננת ויוצרת במיוחד עבור התמונות שמוצגות בו. אני יכולה לתכנן “סתם” אלבום, או לפתח “תבנית” קבועה להשתמש בה וכך כל האלבומים שלי יראו זהה עם עיצוב שונה כל פעם אבל זה פשוט לא מתאים לי. 

בשלב הראשון אני מחלקת את התמונות שאני מקבלת לעמודים. סידור התמונות לעמודים הוא תורה בפני עצמה עליה אני יכולה לדבר שעות, עבורי זהו השלב המשמעותי ביותר שקובע את ה”זרימה” של הסיפור שהאלבום נועד לספר.

לאחר מכן, אני מציינת בפניי כמה תמונות יש בכל עמוד. משרטטת במחברת ריבועים וכותבת את כמות התמונות שאמורות להיות בו. מיד אחרי כן אני מתחילה לצייר לעצמי את העמודים, לחשב אילו חלקי נייר אני צריכה לחתוך על מנת לבנות את העמודים שבאלבום.

רק אחרי שכל זה קורה – אני יכולה לגשת לנייר עצמו. חותכת את המידות המתאימות לאלבום, מקפלת, מדביקה וחוזר חלילה ולבסוף נוצר “שלד”. על אותו השלד אני מדביקה את הניירות המעוצבים, הניירות איתם החלטנו יחד לעצב את האלבום. גם פה יש עולם ומלואו שאני בטוחה שלא הכרת ומגוון בלתי נגמר של עיצובים מרהיבים ביופיים. 

כשהחלק הפנימי באלבום בנוי, אני יכולה לגשת ליצירת הכריכה. בשלב הזה אני אתייעץ איתך לגבי נראות הכריכה, העיצוב שלה ומה יהיה עליה. את הצבעים שלה אני מתאימה לפנים האלבום על מנת לייצר הומוגניות בין החלק החיצוני לפנימי.
בניית הכריכה גם היא מכילה סגנונות שונים ומגוונים. אני יוצרת אותה בנפרד ובשיטה שמחקה את הכנת הכריכות התעשייתית. אני משתמשת בחומרי גלם שמקורם מתעשיית הנייר על מנת לוודא שהאלבום שהזמנת יחזיק עוד המון המון שנים קדימה.

בשלב האחרון, שהוא בתכלס אחד הקריטיים והמלחיצים ביותר, אני מדביקה את פנים האלבום לכריכה שיצרתי. זהו שלב מהותי מאוד שבו אני “מלבישה” את הכריכה לאלבום שיצרתי. והשלב הכי מרגש הוא השלב שבו התמונות מתיישבות במקומן המיועד ומפיחות בו חיים.

זהו, נולד לנו אלבום חדש. 

והקופסאות מה איתן?

כמה מילים גם על הקופסאות, להן הקדשתי פוסט שלם בבלוג.
אומנות הכנת הקופסאות היא תחום וותיק שמקורו בצרפת ונקרא קארטונז’ (cartonnage). הקופסאות מורכבת מקרטון דחוס בעובי 2 מ”מ. אני חותכת אותן לפי המידות הרצויות, מדביקה את הדפנות ועוטפת באמצעות ניירות עיטוף מקצועיים. גם את המכסה אני מכינה בנפרד ובתהליך קסום נוצרת קופסה. אמיתית.

לעולם הקופסאות נמשכתי מאוד מהשניה הראשונה שנתקלתי בו. כל אחת מהקופסאות שלי נולדה אחרי צורך שהיה לי או לאדם אחר ליצור מתנה שלא קיימת, מתנה מיוחדת ולא שיגרתית.

כך את הקופסה החכמה יצרתי כשרציתי לעודד חברה קרובה שעברה משבר ולמצוא דרך לתת לה כח בעזרת ציטוטים ותמונות של המשפחה המופלאה שלה.

את קופסת הזכרונות שלך יצרתי יחד עם לקוחה אהובה (שעבדנו יחד לפני מעל 15 שנה!) כשהיא חיפשה לתת מתנה לבת שלה, אבל היה לה מאוד מאוד קשה לבחור אילו תמונות לשים וגם רצתה מקום שיהיה לה בהמשך הדרך להוסיף תמונות.

את קפסולת הלידה יצרתי כשרציתי לתת מתנה לחברה אהובה שנולד לה בן שלישי, רציתי לייצר משהו אחר ושונה שיתן מקום לרגעים הקסומים האלה שאנחנו שוכחים מאוד מהר.

קופסאות בהתאמה אישית גורמות לי לאושר. תהליך היצירה המשותף והמחשבה על רעיון חדש הוא פשוט מרגש. בראש שלי מבלות בכל רגע נתון לפחות 3 או 4 קופסאות שאני רוצה להכין, אבל מחכה לרגע הנכון ואדם הנכון לייצר אותם. אני יודעת שכל רגע נתון אני יכולה לקבל שיחה שבה כל אחת מהן תוכל להתאים.

אולי זה הטלפון שלך?