לא מצאת מה שחיפשת? אשמח שנדבר :) בטוח נמצא יחד פתרון מושלם!

אלבום חתונה – 6 שלבים לסינון תמונות

התחתנת! ההתרגשות דעכה, החיים החלו. שלחו אלייך את התמונות ובהית במסך. איך לבחור תמונות מתוך כ"כ הרבה? כתבתי לך מדריך פשוט לביצוע המשימה הלא פשוטה הזו.
אלבום החתונה שלי

מזל טוב! התחתנת! האירוע חלף, הספקים קיבלו תשלום, ההתרגשות דעכה, החיים החלו.
שלחו אלייך את התמונות , ובהתרגשות רבה הורדת למחשב ובהית במסך.
המחשבה הראשונה שעוברת לך בראש היא “איך בדיוק מצופה ממני לבחור 200 תמונות לאלבום חתונה מתוך 4,500 תמונות??”

אני מזדהה מאוד עם הסיטואציה וההלם הראשוני, ולכן החלטתי לכתוב לך מדריך שיטתי, החלטי ויעיל לעבור את המשימה המורכבת הזו בשלום. אני מבטיחה לך, שבסוף יהיה לך תמונות לאלבום.

שם המשימה: ניהול פרויקט אלבום חתונה

סינון תמונות לאלבום חתונה הוא פרויקט. כמו כל פרויקט, הוא צריך להיות מפורק למשימות קטנות ונסבלות, כאלה שאפשר להתמודד איתן באופן עצמאי.
אני מציעה גם להגדיר לוח זמנים מוגדר למשימה הזו.
נכון, לא מדובר פה בחיים ומוות ולא יקרה שום דבר אם נסיים ביום חמישי במקום יום ראשון.
מצד שני, כמו כל דבר בחיים, אם לא נציב תאריכי יעד, הוא יתמסמס. העולם מלא בזוגות שלא הגדירו יעדים וכבר חגגו יום נישואין 15 בלי אלבום חתונה להראות לילדים שלהם (להם כבר היו חגיגות המצווה וכן יש אלבום).
לפני שנתחיל! הפעולה הראשונה שאני מבקשת לעשות, היא לייצר תיקייה מוכפלת של כל התמונות שלך. תיקייה כזו תאפשר למחוק בחופשיות את התמונות שנחליט לשחרר לעולם.
חשוב מאוד! שם התיקייה צריך להיות כזה שיהיה ברור לך שמדובר בתיקייה של בחירת התמונות, שלא בטעות תבוצע מחיקה מהתיקייה המקורית.

שלב ראשון: סינון ראשוני

בשביל לוודא, בואו נוודא שהתיקייה שעובדים עליה היא המוכפלת שיצרנו בסעיף הקודם.
לנוחות, כדי להסתכל על התמונות כשהן מוקטנות בתיקייה ואפשר לזהות את האנשים שבתמונה.
השלב הראשון היא לבצע סינון ראשוני ומאוד טכני של התמונות. מעבר זריז על התמונות מאפשר לראות אילו תמונות הם כפולות ואיזה מהן יותר מוצלחת. מדובר על רגעים שבהם צולמו 3-4 תמונות מאותה שניה בדיוק. מתוך התמונות האלה נשאיר רק אחת ואת השאר נמחוק.
זהו, סיימנו את השלב הראשון. נכון פשוט?
אני משערת שלאחר השלב הזו הורדנו בערך רבע או שליש מהתמונות, ככה שנותרו 65-75% מהתמונות. 

שלב שני: חלוקה לשלבי האירוע

הייתי בלא מעט חתונות בחיי ולרובן יש שלבים מאוד ברורים: צילומי התארגנות, צילומים מקדימים, צילומי משפחות, קבלת פנים, חופה, ריקודים.
בחלק מהחתונות יהיו גם צילומי טראש-דה-דרס מהממים, צילומי שולחנות (שהזוג מסתובב ומצטלם עם כל השולחנות והאורחים שלא באים לרקוד), סלואו של הזוג, דוכני מנצ’יז של אמצע הלילה ועוד ועוד. כל אחד מהם מבחינתי הוא שלב נפרד.
אני מציעה לכתוב בצד את ה”שלבים” בחתונה לך, כדי לוודא שלא פספסת כלום.
אחרי שווידאת שכיסית את כל חלקי האירוע, נפתח בתוך התיקייה המרכזית שלנו תיקיות עם כל השלבים באירוע. כשיש לנו את כל התיקיות נעביר אליהן את התמונות, בהתאם לשלבים המתאימים כמובן. זה לא אמור לקחת הרבה זמן וכבר הרווחת קצת יותר סדר בעיניים. 

שלב שלישי: סינון בינוני

הגיע הזמן להוריד עוד תמונות! את השלב הזה יש לבצע עבור כל אחת מהתיקיות.
על התמונות יש להסתכל כשהן מוקטנות אך מספיק גדולות לזהות את התמונה. תמונה לא מוצלחת – נמחקת. הורדנו את התמונות הכפולות בשלב הסינון הראשון, בשלב הזה צריך לסנן את התמונות שהן פשוט סתמיות ולא מוצלחות. נשים בצד את הרחמים, תמונה גרועה, סתמית ולא מוצלחת – נמחקת. יש מספיק תמונות מוצלחות אחרות.

אם עשית עבודה טובה, בשלב הזו ירדו עוד 10-15% מהתמונות. אנחנו כבר בחצי דרך!

שלב רביעי : מי יהיה באלבום?

עברו 15 שנה ויום הנישואין קרב. האלבום מבצבץ לו בזווית של העין ופתחת אותו בהתרגשות גדולה. פתאום, בעמוד של קבלת הפנים, מופיע מישהו שאין לך מושג מי הוא. ממש אין מושג. אחרי כמה תמונות, שוב אדם לא מוכר בכלל. נשמע מרגש? אני די בטוחה שלא.
כדי שזה לא יקרה, אני ממליצה לך להחליט מי מופיע באלבום ומי לא. האלבום הוא אלבום חתונה שלך. הוא לא של ההורים (בשביל זה יש אלבומי הורים) וגם לא בשביל החברים והמשפחה. שלך.
אדם שהוזמן לחתונה ואין לך שום קשר אליו (ויש כאלה, מה לעשות) – לא צריכים להופיע באלבום. כדאי להחליט מראש מהן “גבולות הגזרה” כדי לא להתלבט עבור כל תמונה מחדש.
לדוגמא – משפחה מורחבת – כן, חברים של ההורים שאנחנו לא מכירים – לא. אחרי שהחלטת – קדימה, למחוק את כל המיותרות. נכון זה משחרר?

שלב חמישי: הגדרת יעדי משנה. מתקרבים ליעד!

עכשיו שהצלחת להוריד חצי מהכמות של התמונות, הגיע הזמן להחליט כמה תמונות יהיו באלבום.
אם אזכה להכין לך אלבום חתונה, אציע שיהיו בו לא פחות מ 100 תמונות אבל גם לא יותר מ 200.
בסופו של דבר, חשוב שבחירת התמונות תהיה ממוקדת. אני רוצה שהאלבום יהיה מרגש והמעבר עליו ישאיר טעם של עוד והדברים האלה לא יקרו אם יהיו 500 תמונות באלבום.
נכון שהכנת קטגוריות? עבור כל אחת מהן צריך להגדיר יעד של כמות תמונות. אני ארשום את הכמויות שלטעמי נכונות, בהנחה והאלבום מכיל 150-200 תמונות:

  • צילומי התארגנות – 20-30 תמונות
  • צילומים מקדימים – 20-30 תמונות
  • צילומי משפחות גרעיניות – 15-20
  • קבלת פנים – 35-45
  • חופה – 20-25 תמונות
  • ריקודים – 40-50 תמונות

מכאן כבר אפשר לגשת לכל תיקייה ולהתחיל להוריד תמונות עד שנגיע ליעד שהגדרנו. אבל יש עוד שלב אחד שיכול לעזור.

שלב שישי: למטיבי לכת

את השלב הזה אני כותבת מניסיון אישי. בחירה לא מאוזנת של תמונות יכולה להוביל להרבה אי נעימויות משפחתיות. הרגע התחתנת, יש צד של הכלה ויש צד של החתן – ואלבום יש רק אחד.
כולם צריכים להופיע בצורה שווה ומאוזנת בתוך האלבום ואין לי שום רצון שמישהו יעלב.
אחרי שביצענו סינון של תמונות כפולות, לא מוצלחות ותמונות של אנשים שלא צריכים להיות באלבום כדאי לוודא שכל צד מופיע פחות או יותר אותה כמות של פעמים באלבום. בתוך כל תיקייה (שיש בה יותר מאשר את החתן והכלה) נייצר תיקיות נוספות: כלה, חתן, כלה וחתן, משפחה של החתן, משפחה של הכלה.
החלוקה הזו תאפשר לך לוודא שכמות התמונות בתוך כל תיקייה מאוזנת וכל צד מופיע פחות או יותר כמות זהה באלבום.

זהו! זו התורה.

אני מקווה שזה עזר לך לעבור את התהליך המורכב של סינון התמונות לאלבום החתונה. אם יש לך הערות לשיפור או שאלות, כמובן שאשמח לשמוע.

כל מה שנותר לך הוא ליצור איתי קשר ולהחליט עם איזה דפים מעוצבים ארכיב לך את האלבום המרגש לך.

מחכה לך.