לא מצאת מה שחיפשת? אשמח שנדבר :) בטוח נמצא יחד פתרון מושלם!

אלבום תמונות לסבא או סבתא – המדריך לבחירת תמונות

החלטת להכין אלבום מתנה, אבל איך מצמצמים חיים שלמים לכמה עשרות תמונות? כתבתי לך מדריך כדי להקל מעט על המשימה
אלבום יום הולדת 70

לסבא או סבתא יש יום הולדת עגול ומרגש, מזל טוב! דבר ראשון, המון בריאות והרבה אושר. כי תכל’ס, זה באמת הכי חשוב!

החלטת להכין אלבום תמונות מרגש כמתנה ליום ההולדת, ניגשת למשימה הראשונה – בחירת התמונות.
קצת אחרי שהתחלת במשימת הבנת כמה מורכבת היא הולכת להיות.
לכל התמונות חשוב לתת את המקום הראוי ולהעניק להן ייצוג מכובד באלבום. אבל יש כל כך הרבה תמונות מרגשות ועוצמתיות. תמונות מהילדות, מהבגרות, מהחתונה, עם האחים ובלעדיהם כ”כ הרבה אירועים משמעותיים לאורך החיים. איך אפשר לבחור?

איך מצמצמים חיים שלמים לכמה עשרות תמונות?

זה מאתגר, אבל אפשרי לחלוטין.

עיצבתי עשרות אלבומים עד כה. אחרי המון ניסיון בליווי הליך בחירת התמונות, אני רוצה לכתוב לך את ההמלצה שלי לחלוקה נכונה ואת כמות התמונות המומלצת מניסיוני.

במאמר פירטתי מאוד את דרך הבחירה אך השארתי מקום להתאמה אישית של הבחירה. אני ממליצה שהרשימה הזו תשמש כבסיס ומשם יבוצעו השינויים. אבל לא לשכוח לספר לי, טוב? אני אשמח לדעת שהמאמר הזה עזר אפילו למישהו אחד.

כי הרי ידוע, מכין אלבום אחד כאילו תיעד עולם ומלואו (סתם, המצאתי הרגע :) )

חלוקה לתקופות חיים

השלב הראשון הוא לחלק את התקופה שאנחנו מכינים עבורה אלבום לתקופות בחיים. לדוגמא: ילדות עם ההורים והאחים, בגרות – צבא, לפני הנישואים, מהחתונה ושהילדים קטנים, ילדים בוגרים וחתונות, נכדים מתוקים.

על התקופות האלה אפשר להוסיף תמונות מטיולים, תחביבים מיוחדים, עיסוק מעניין ושונה ועוד.

אני ממליצה לך לכתוב את התקופות האלה על נייר ולרשום לצד כל אחת מהן את כמות התמונות שנרצה שיהיו. השלב הבא יהיה לחבר את סה”כ התמונות ולוודא שזה תואם למידות וגודל הפרויקט שהחלטת להכין.

כמה תמונות בתכל’ס לבחור?

הפירוט שכתבתי כאן מתאים לאלבום עם 50-80 תמונות. זוהי הכמות הממוצעת לאלבומים המוזמנים ממני ובעיני היא הכי מדויקת לפרויקט:

  • 10-15 תמונות ילדות ונערות. החל מגילאי ילדות, גילאי בגרות, מהצבא או הנוער העובד, עם ההורים או בלי ההורים, עם האחים ובלי האחים. העיקר שייצגו את התקופה כראוי.
  • 5-10 תמונות זוגיות מהתקופה הצעירה – תמונות מתקופות שונות יחד, לפני שהילדים הגיעו לעולם וגם אחרי. אני מציעה לבחור תמונות מלפני החתונה, מהחתונה עצמה ואחריה, בדגש על תמונות מהעבר שהיו יותר צעירים.
  • 10-15 תמונות עם הילדים, כלומר איתך ועם האחים ו/או האחיות שלך. תמונות של אבא ואמא בתקופות שונות בחיים, בילדות ובבגרות שלך ושל אחיך ואחיותיך, תמונות מאירועי חיים שונים (בר מצווה, חתונות, גיוס וכו’). הדגש בחלק הזה הוא המשפחה הגרעינית עצמה, לפני שהגיעו הנכדים עם ייצוג של כל תקופת זמן בחיים.
  • 5-10 תמונות לכל משפחה שלך ושל אחיך ואחיותיך. לדוגמא – נניח שאתם 3 אחים, כל משפחה תשלח 5-10 תמונות של המשפחה הגרעינית שלה, עדיף כמובן עם סבא ו/או סבתא. סה”כ כמות התמונות בהתאם לכמות האחים והאחיות :) חלק לא נשואים עדיין? מעולה, שישלחו תמונות שלהם ועדיף כאלה עם חתן (סבא) או כלת השמחה (סבתא).
  • 5-10 תמונות של אבא ואמא כמבוגרים, בטיולים, אירועים שונים, ימי הולדת וכו’. נשים כאן את הדגש על הזוגיות בגיל מבוגר יותר.

יש גם תקופות אחרות

לא כולם עושים את אותו מסלול חיים, לא כולם רוצים לייצג את אותן תקופות באלבום. כל אדם חי את מסלול החיים שלו ולכן כדי ורצוי לעשות התאמות אישיות לתקופות מהן נבחר את התמונות.

אני מצרפת הצעות לנושאים נוספים, שלא בהכרח מתאימים לכולם:

תמונות עם בן או בת הזוג החדשים, תמונות של טיולים מיוחדים (שביל ישראל, טיולים בחו”ל וכו’), תמונות מעיסוק בתחביבים, תמונות של אירועי חיים חשובים (מעבר לחתונה ובר מצוות, אירועים ייחודיים לכם), תמונות עם אדם יקר וחשוב שכבר לא איתנו. 

איך אפשר להפוך את האלבום למיוחד יותר?

אפשר לצרף הרבה מעבר לתמונות באלבום בעבודת יד. מה דעתך לשלב ברכות כתובות? לכבוד אלבום יום הולדת בטוח יהיו אנשים שירצו לכתוב כמה מילים. אם בחרת שילוב של ברכות באלבום ביחד עם תמונות מרגשות האלבום יהפוך למתנה עוד יותר עוצמתית ומרגשת.

מה דעתך לשלב ברכות בצורה מקורית יותר? ברכות בוידאו. כן כן. תעבירו בקשה בוואטסאפ המשפחתי לצלם ברכה מוקלטת. את הברכה אני אשלב באלבום והרגעים האלה, יקפאו בזמן ויאפשרו לך לחזור אליהם בכל רגע מחדש.

אם כבר שילבנו ברכות בוידאו, יש לי עוד הצעה, לשלב סרטונים. חפשו סרטונים מרגשים או צלמו במיוחד. אשלב אותם באלבום, יחד עם התמונות המתאימות ואיצור עבורך רגע קסום שגם עוד כמה שנים, אפשר יהיה להרגיש את הנוכחות של האנשים ממש לידך, זמן שקפא בתוך אלבום.

עשית כבר אלבום לפני עשור? 

מעולה! 

ב-10 שנים צוברים המון חוויות ואירועים, הופכים מהורים לסבא וסבתא, טסים לחו”ל, עוברים דירות, נכדים מתגייסים ומתחתנים. כמובן שלא כדי לחזור על אותן התמונות, הפכו את הפרויקט לאחר ושונה, מרגש אפילו יותר. אני ממליצה לך להתמקד ב-10 השנים האחרונות ולהימנע מחזרה על תמונות שכבר בחרת באלבום ישן יותר. 

פרויקט כזה הוא משמעותי, מרגש וחשוב, כך שכל מה שיש לו משקל ומשמעות יקבל מענה וייצוג.

רוצה לקרוא עוד קצת עצות וטיפים לבחירת תמונות? אפשר לקרוא גם כאן
בכל מקרה מאחלת המון בהצלחה! אני כאן לעזרתך :)